На 3 и 4 май 2024 г. в Париж, Франция се събраха 300 младежки лидери и експерти работещи с младите хора от 60 държави от цял Свят за да проведат 1вото издание на международният младежки форум за мир, който беше иницииран от Френската организация “Колектив за Европейска гражданска служба” и е под патронажа на Олимпийските игри от 2024 г., Европейският Парламент, Юнеско и Община Париж. Представителите на България, бяха координирани от Институт Перспективи и неговият председател Ахмед Куйтов, който е част от организационният екип и като експерт пряко отговаряше за една от 8те работна групи на форума за „Младежко гражданско участие”.
Българската делегация в състав от 9 души включваше зам.кмета на Община Руен г-жа Хатидже Ферад. Г-жа Искра Гайдарова, директор на Центъра за обществена подкрепа в гр. Свищов. Инж. Светлин Михайлов, Началник на РСПБЗН, Галя Недялкова, Психолог в СПГ “Алеко Константинов”, д-р Атанас Гайдаров, Моника Симеонова, която е ресурсен учител, Красимир Кирилов учител в СПГ “Алеко Константинов” и Станислав Спиридонов.
Основната цел на форума беше да събере млади хора от целия свят за да обсъдят и споделят идеи и да разработят иновативни решения за насърчаване на световния мир и засилване на връзките между хората и народите в духа и като продължение на съответните многостранни организации. Чрез дебати, интерактивни работилници и мрежови сесии, форумът вдъхнови младите хора да играят активна роля в изграждането на мирно и устойчиво бъдеще. Това ще бъде последвано от дългосрочна подкрепа за конкретното изпълнение на най-успешните и обещаващи предложения. Всички събрани и приети предложения предстои официално да бъдат представени на отговорните органи на Организацията на обединените нации и съответните държави-членки. В емблематичната обстановка на Париж, град на мира, и уникалния контекст на първите Олимпийски игри на десетилетието, които ще се проведат в Европа, Международният младежки форум за мир се фокусира върху темата: "Младежи, обединени за мир: Реагиране на глобалните напрежения и борба с екстремизма и политическото насилие". Оперативно, участниците на форума бяха разделени на 8 тематични работни групи:
1.Влиянието на икономическото неравенство върху глобалните конфликти;
2.Образованието като средство за предотвратяване на конфликти и насърчаване на мира
3.Климатичната криза като катализатор за конфликти и миграция
4.Уважение към международното право, социалните, икономическите и човешките права и устойчивото развитие
5.Глобални решения: ролята и участието на жени, малцинства и други групи, изложени на риск от дискриминация
6.Ролята на социалните медии в разпространението на омраза и конфликти. Младежки възгледи относно киберсигурността, фалшивите новини и онлайн борбата срещу политическото насилие
7.Младежко гражданско участие
8.Спортът като посредник за мир
Чрез пълноценното ангажиране на младежите и експертите от 60 държави, отговориха на глобалните геополитически напрежения, които през последните няколко години се засилиха, което създава спешна необходимост от насърчаване на диалога и разбирателството между младите хора от различни нации. Олимпийският период традиционно е посветен на този идеал за мир. Предизвикателства като климатични кризи, глобални пандемии, неравенство и радикализация, както и възраждането на конфликти с висока интензивност, налагат повишено международна сътрудничество и поставят основен акцент върху усилията за упълномощаване на младежта. Международният младежки форум за мир затова подчертава спешната необходимост от мобилизация на младите хора по света за решаване на глобалните предизвикателства. Работата на Международния младежки форум за мир се фокусира върху следните 6 оси:
1:Механизми за улесняване на междукултурния и междурелигиозен диалог сред младите хора в кризисни зони.
2:Насърчаване на взаимното разбирателство и уважение към различията, в съответствие с човешките права.
3:Идентифициране от младите хора на глобалните предизвикателства за мира - предложение на иновативни решения.
4:Приноси към правителствата и международните институции, гражданско участие и социална ангажираност на младежта.
5:Създаване на глобална мрежа от млади лидери, ангажирани с мира и борбата с екстремизма и политическото насилие.
6:Отчитане на екологичните проблеми, насърчаване на устойчивия растеж и запазване на социалните и икономическите права.
Институт Перспективи, чрез включването на разнообразна експертиза от личности с изградена кариера в областта на обществените ангажименти допринесе за работата на форума и доказахме значението на постоянните усилия за пълноценното включване на младите хора.
В момента екипа ни, работи по превода на препоръките от форума, които в близките дни ще бъдат официално представени.