Описание на инициативата:
Институт Перспективи в партньорство с френската организация "Collectif pour un service civique européen" реализира проекта "FROM1EU2EU". Този проект е сред първите 26, които получиха одобрение в рамките на Европейския съюз, благодарение на новата инициатива на Европейската комисия - АЛМА (от англ. "Aim, Learn, Master, Achieve" - „стреми се, учи, овладей, постигай“). Инициативата АЛМА е замислена като подкрепа за младежи, извън системите на заетост, образование или обучение, целяща да насърчи европейската мобилност и професионалното развитие сред недостатъчно ангажираните млади хора.
Проектът "FROM1EU2EU" предлага на 10 младежи, на възраст между 18 и 29 години, уникалната възможност да посветят шест месеца на доброволчески дейности в своята страна, последвани от още шест месеца в друга държава членка на ЕС. Това практическо преживяване има за цел да създаде здрава основа на професионална солидарност и да подпомогне интеграцията на младежите в традиционния трудов пазар след завръщането им. Участието в проекта гарантира не само професионално обогатяване, но и разширяване на контактната мрежа в рамките на Европейския Съюз. Тази инициатива представлява вълнуваща възможност за младите хора да разширят своите хоризонти, да се докоснат до нови култури и да придобият ценен професионален опит, докато допринасят за общественото благо. Младежите, участващи в програмата, ще имат шанса да изградят мостове между нациите и да се включат активно в създаването на един по-интегриран и солидарен Европейски съюз.
За проекта "FROM1EU2EU"
Инициативата ще започне своите дейности през април 2024 година в най-голямото младежко пространство в България, разположено в град Свищов. Екипът ще бъде съставен от 20 младежи, половината от които ще бъдат от Франция, а другата половина - от България. Основната цел на инициативата е създаването на образователен маршрут за учене на открито, който ще включва участъка от град Никопол до село Вардим, преминаващ по поречието на река Дунав.
Институт Перспективи има амбицията да оживи три исторически епохи със значим принос за историята на Европа, Балканския полуостров и Република България, разположени в 52-километровия участък от Дунав между 597 и 545 километър. В тази зона са се разгръщали събития, оказали влияние на Римската, Латинската и Османската империи.
Предвид съвременните предизвикателства пред младежта като безработица, зависимости и нездравословен начин на живот, виждаме тези проблеми като възможности. Ще разработим образователни маршрути, които интерактивно ще запознаят участниците и бъдещи туристи с културата и историята на общините Никопол, Белене и Свищов. Участниците ще имат възможността да изпитат своите физически умения и да се ангажират с дейности, водещи към здравословен начин на живот, като каране на велосипеди, плаване с лодки и каяци.
Създадените маршрути, основно с образователна цел, в последствие ще подсилят съществуващите партньорства на Институт Перспективи с университети и образователни институции от поречието на Дунав и ЕС, и ще бъдат отворени за всички граждани на ЕС. Чрез тази инициатива, ще продължим развитието на нашата методология "Дунавски Сървайвър" и ще стимулираме младите хора да създават свои фирми в сферата на туризма. От 2025 г. те ще имат достъп до финансиране чрез бъдещите местни и рибарски инициативни групи, които в момента се формират в посочените общини.
Реализация:
Младежи, желаещи да станат част от тази уникална доброволческа инициатива, могат да подават кандидатурите си до 31 март 2024 г. Следващата стъпка включва провеждането на информационни срещи с кандидатите. До 2 април 2024 г. ще бъдат избрани 10 младежи, с които ще се сключат договори до 5 април. Инициативата стартира през април и продължава до септември 2024 г., като в нея ще участват заедно с 10 французи. През октомври 2024 г. започва подготовката за шестмесечен професионален опит в държава от ЕС, с начало през ноември 2024 г.
Ползи:
-Участниците ще придобият ценен организационен опит.
-Ще развият компетенции в сфери, считани за професии на бъдещето.
-Ще получат възможност за стартиране на собствен бизнес с други младежи от България и Франция.
-Предвидена е месечна стипендия от 300 лв. за периода на реализация на дейностите в България.
-В края на инициативата всеки от участниците ще получи сумата от 900 лв. която да инвестира в бизнес или образование.
-Осигурено настаняване, както и финансиране за транспорт, храна и джобни през шестмесечния период в ЕС.
Профил на кандидата:
-Възраст между 18 и 29 години.
-Основни познания по английски език.
-Принадлежност към групата на NEET (лица, които не работят и не учат).
-Интерес в една от следните области: организиране на дунавски туризъм, работа с деца чрез методи на неформално обучение или дигитални технологии и изкуствен интелект.
Участниците ще бъдат обучавани в изброените три области през шестте месеца, което ще им предостави възможности за развитие на умения, отговарящи на съвременните предприемачески изисквания.
Кандидатстване: ТУК
Моля, обърнете внимание, че формата за кандидатстване е на английски език, с цел оценка на езиковите умения на кандидатите.