ПРИЧИНИ ПОРАДИ КОИТО МЛАДИТЕ ХОРА УПОТРЕБЯВАТ НАРКОТИЦИ?
Най-краткият отговор на този въпрос е – тяхната Неангажираност в свободното им време.
Наскоро се проведе Консултативния съвет за национална сигурност на тема „Рискове и заплахи пред националната сигурност, произтичащи от разпространението на наркотични и упойващи вещества сред подрастващото поколение.
Държавният глава, отбеляза че ако ИЗГУБИМ МЛАДИТЕ ХОРА, ГУБИМ ВСИЧКО!
Напълно подкрепям, това умозаключение и съм го осъзнал още през далечната 2014 г. когато бях на 22 г. и след дълъг период на обучение в друг град и държави, се бях завърнал в родният ми град. Тогава, бях силно обезпокоен от ситуациите, на които бях свидетел след излизане със “стари приятели“. В нощните часове и посещение на нощни клубове и дискотеки. Видях, как млади хора на 14 г. имат достъп до всички забранени субстанции. Виждах как спокойно си купуваха алкохол от магазините, и след това наркотици на път към поредният купон в нощните заведения.
Тогава се реших да предприема действия и на следващата година учредих „Институт Перспективи” и от тогава до момента, вече почти 10 г. се старая да създавам условия за ангажирането на младите хора в дейности, които да водят до пълноценен начин на живот. Създадох младежко пространство, метод за учене сред природата “Дунавски сървайвър”, организирах стотици образователни инициативи в цяла Европа, където изпращах безплатно младежи от цяла България.
Но за огромно мое съжаление, въпреки огромните усилия с времето ситуацията с младите хора се влошава. Ще спестя примери от работата си, и ще премина към моето предложение за решение на проблема!
Светлина в тунела има!
В момента се изграждат 20 нови младежки центъра в цяла България по Плана за възстановяване и устойчивост. Тези центрове ще предоставят качествени услуги на младите хора от края на тази година. В същото време има стотици млади хора, които са си създали десетки активни младежки организации и се стараят да помагат както на връстници, така и на по-младите от тях. В страната ни има стотици сгради в които има публични помещения, които след малък ремонт могат да бъдат трансформирани в младежки пространства. За да се случат тези полезни решения е нужно да се въведе нов механизъм за преразпределение на част от данък общ доход на физическите лица. Защо се питате, може би?
Към настоящият момент, младежката политика в страната е силно ограничена от финансово естество на национално ниво. Докато на ЕС има достатъчно програми, които финансират но за тях се изисква огромен административен капацитет и човешки ресурси.
В момента Европейската комисия, провежда онлайн дебат и аз съм създал тема с предложение за общоевропейско правило за преразпределение на минимум 1% до 3% от данък общ доход към граждански организации с фокус върху младежки пространства.
МОЛЯ ЗА ВАШАТА ПОДКРЕПА, ЧРЕЗ КОМЕНТИРАНЕ И НАТИСКАНЕ НА БУТОНА “ПРЕПОРЪЧВАНЕ”, ЗА ДА МОЖЕ ТОВА ПРЕДЛОЖЕНИЕ ДА БЪДЕ ВЗЕТО ПРЕДВИД ОТ ЕКСПЕРТИТЕ, КОИТО ПОДГОТВЯТ БЪДЕЩИЯТ БЮДЖЕТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯТ СЪЮЗ!
С уважение!
Ахмед Куйтов
/Председател на Институт Перспективи/
Предвид ограниченията на платформата на Европейската комисия до 1500 символа, Ви предоставям цялостната идея на предложението ми по-долу!
ЕВРОПЕЙСКИЯТ БЮДЖЕТ: КЛЮЧ КЪМ УСТОЙЧИВОТО РАЗВИТИЕ НА МЛАДЕЖКИТЕ ПРОСТРАНСТВА
Предложение за общоевропейско правило за преразпределение на минимум 1% до 3% от данък общ доход към граждански организации с фокус върху младежки пространства.
ВЪВЕДЕНИЕ
С оглед на необходимостта за създаване на устойчива финансова основа за младежките пространства, които предоставят образователни, социални и културни услуги на младежите на възраст от 13 до 29 години, настоящото предложение има за цел да въведе общоевропейско правило, чрез което гражданите да могат да насочват част от своите платени данъчни средства – между минимум 1% и максимум 3% от данък общ доход – към организации от гражданското общество, ангажирани с развитието и поддръжката на младежки центрове и пространства. Този подход е вдъхновен от утвърдени европейски добри практики, демонстрирани в страни като Италия, Полша, Италия, Литва, Словакия, Унгария, Испания и Румъния, и представлява иновативен инструмент за децентрализация на публичните ресурси, който съчетава принципите на прозрачност, отчетност и гражданска ангажираност.
ЦЕЛИ И ПРИОРИТЕТИ
Предложеното правило има за цел да допринесе за:
- Устойчиво финансиране на младежките пространства – чрез осигуряване на постоянен поток от средства за покриване на текущи режийни разходи (наем, комунални услуги, поддръжка на инфраструктурата) и за инвестиции в развойни дейности, насочени към модернизация и качествено развитие на предлаганите услуги.
- Повишаване на обществената ангажираност – като гражданите получават възможност активно да влияят върху разпределението на публичните средства, подкрепяйки каузи, които отговарят на техните ценности и социални приоритети.
- Стимулиране на регионалното развитие – чрез целево насочване на средства към младежки центрове в малките населени места, което ще подкрепи локалната икономика, насърчи предприемаческите инициативи и ще намали социалното неравенство.
- Засилване на ролята на гражданското общество – чрез предоставяне на инструмент за финансова подкрепа, който допринася за дългосрочната институционална устойчивост и засилва диалога между държавните органи и неправителствените организации.
ПРЕДЛОЖЕНИЕ ЗА МЕХАНИЗЪМА
- Законодателна рамка и дефиниции
За въвеждането на общоевропейско правило се препоръчва приемането на европейска директива, която задължително да установи минималните стандарти за преразпределение на данъчни средства от държавния бюджет към гражданските организации. Директивата трябва да дефинира:
– Обхвата на механизма – процентът от данък общ доход, който гражданите могат доброволно да пренасочват (от 1% до 3%);
– Правилата за идентифициране и регистрация на бенефициентите – младежки пространства, центрове и свързани организации, които работят за младежите на възраст 13-29 години;
– Гаранции, че тази мярка няма да увеличава общата данъчна тежест за гражданите, а само ще реформира насочването на вече внесените средства.
- Административна инфраструктура и електронна система
За осигуряване на ефективната имплементация на механизма се предвижда създаването на централизирана електронна платформа, чрез която данъкоплатците, при подаването на годишната си данъчна декларация, ще могат:
– Да изберат конкретната гражданска организация или младежко пространство, към което да пренасочят избрания процент от своя данък;
– Да проследяват пренасочените средства чрез електронна система, която гарантира пълна прозрачност и възможност за публичен одит;
– Да получават информация за резултатите и въздействието от използването на средствата, както и за финансовата ефективност на подкрепяните проекти.
- Механизми за прозрачност и отчетност
За да се гарантира общественото доверие в новия модел, е необходимо да се въведат ясни мерки за контрол и отчетност, които включват:
–Задължителни годишни публични отчети от страна на бенефициентите, съдържащи информация за получените средства и тяхното използване;
–Провеждане на независими одити, които да потвърждават, че средствата се използват целесъобразно и в съответствие с установените приоритети;
–Създаване на комисии, включващи представители от държавните институции, неправителствените организации и гражданското общество, които да следят за правилното прилагане на механизма.
ИЗПЪЛНЕНИЕ И ИНТЕГРАЦИЯ В ЕВРОПЕЙСКИЯ КОНТЕКСТ
За успешната интеграция на предложеното правило в рамките на Европейския съюз е от съществено значение да се осъществи координиран процес на диалог между страните членки, като се вземат предвид специфичните национални особености и правни рамки. В този контекст се предвижда:
- Организиране на тематични консултации с участието на представителни органи от държавите членки, неправителствения сектор и експертната общност.
- Създаване на работна група в рамките на Европейската комисия, която да координира изготвянето на подробни технически и правни насоки за имплементацията на механизма.
- Съвместно разработване на добри практики, базирани на опита от държави, където подобни модели вече са успешно въведени, с цел адаптиране на най-добрите решения към специфичния контекст на ЕС.
- ЗАКЛЮЧИТЕЛНИ РЕЗУЛТАТИ
Предлаганият модел за пренасочване на част от данъчните средства към младежки пространства ще осигури предвидимо финансиране за тези ключови социални институции, и ще засили гражданската ангажираност, като даде възможност на данъкоплатците да участват активно в оформянето на обществените приоритети. В дългосрочен план, тази мярка ще допринесе за устойчиво развитие, социалното включване и регионално развитие, като същевременно подчертава ролята на гражданското общество като двигател на развитието в условията на модерна, демократична и иновативна Европа.
С оглед на изложеното, се препоръчва Европейската комисия да инициира процес за приемане на директива, която да установи общоевропейския модел за пренасочване на от 1% до 3% от данък общ доход към организации, подпомагащи младежките пространства. Такъв подход е в съответствие с целите за устойчиво развитие, социална солидарност и демократична отчетност, които са в основата на европейските ценности и политически приоритети.
Настоящото предложение е предназначено да послужи като основа за по-нататъшни дискусии и технически разработки, които да доведат до ефективно и иновативно решение за подпомагане на младежката дейност в целия Европейски съюз.